POLONIA IRLANDIA

Ustawa zapewni bardzo potrzebną jasność rosnącej grupie użytkowników rowerów i hulajnóg elektrycznych w Irlandii.

W zeszłym miesiącu Minister Transportu opublikował propozycję ustawy o ruchu drogowym Road Traffic and Roads Bill 2021, która tworzy nową klasę pojazdów osobistych – Powered Personal Transporters (PPT).

Elektryczne rowery i hulajnogi

Zgodnie z ustawą elektryczne hulajnogi i rowery staną się legalnym środkiem transportu w Irlandii. Pojazdy te będą mogły być użytkowane publicznie pod warunkiem spełnienia pewnych norm bezpieczeństwa.

Ustawa zapewni bardzo potrzebną jasność rosnącej grupie użytkowników rowerów i hulajnóg elektrycznych w Irlandii, określając wymagania dla pojazdów o małej i o dużej mocy – twierdzi ministerstwo.

Środki transportu

Po drugim etapie trwającej debaty nad ustawą stwierdzono, że zgodnie z prawem hulajnogi i rowery elektryczne będą traktowane na drogach podobnie jak zwykłe rowery.

Właściciele tych środków transportu nie będą podlegać obowiązkowym pozwoleniom, podatkom ani ubezpieczeniu:

Podobnie jak w przypadku rowerów, rejestracja, licencjonowanie, opodatkowanie i ubezpieczenie nie będą obowiązkowe, podobnie jak używanie kasków i innych środków ochrony osobistej, chociaż będzie to zdecydowanie zalecane ze względu na bezpieczeństwo użytkowników i innych użytkowników dróg.

Ministerstwo zamierza jednak określić minimalne standardy dla PPT, aby zapewnić, że te środki transportu są bezpieczne w użyciu i przyjazne dla środowiska.

Pod uwagę będzie brany m.in. układ kierowniczy, odpowiednia waga i wymiary, układ hamulcowy, opony i oświetlenie. W przypadku rowerów elektrycznych decydującym czynnikiem będzie prędkość.