IHCA ostrzega - niektórzy lekarze w Irlandii zagrażają życiu pacjentów

Przerażający raport na temat sektora medycznego w Irlandii.

Według najnowszego raportu Irish Hospital Consultants Association (IHCA) na terenie Irlandii pracuje około 80 lekarzy chirurgów, którzy nie są w pełni wykwalifikowani. Tym samym stanowią ryzyko dla zdrowia, a nawet życia swoich pacjentów.

Lekarze ci między innymi przeprowadzają zabiegi i operacje chirurgiczne, mimo, że nie mają do tego niezbędnych uprawnień. W związku z tym ich działanie jest nie tylko niebezpieczne, ale też nielegalne.

Niewykwalifikowani lekarze przeprowadzają różnego typu zabiegi bez asysty innych lekarzy. Są to często jedne z najbardziej ryzykownych operacji jak na przykład laparotomia, która ma wysoki wskaźnik śmiertelności.

Problem bierze się stąd, że większość lekarzy chce pracować w dużych szpitalach w dużych miastach. Niewielu lekarzy zgadza się pracować w małych szpitalach, ponieważ wiąże się to z niższymi zarobkami. Lekarze stażyści są tym samym pozbawieni nadzoru wykwalifikowanych lekarzy.

Na obecną chwilę nie znaleziono rozwiązania tej sytuacji. Stowarzyszenie IHCA czeka najpierw na plany Budżetu 2018, dopiero wtedy będzie można rozpocząć debatę na temat eliminacji nielegalnych praktyk niewykwalifikowanych lekarzy.