Polonia Irlandia

Skandaliczna wypowiedź irlandzkiego kandydata na burmistrza Limerick dotycząca osób z Europy Wschodniej mieszkających w Irlandii.

Kandydat na burmistrza Limerick z partii Fine Gael Stephen Keary zszokował społeczność w Irlandii swoją wypowiedzią podczas sesji rady miasta. Stwierdził on, że osoby z Europy Wschodniej traktują Irlandię jako “łatwą do oskubania”. Nie ukrywajmy, jeżeli ktoś w Irlandii używa sformułowania “osoby z Europy Wschodniej”, to ma głównie na myśli Polaków. Największą grupą osób z Europy Wschodniej stanowią właśnie Polacy, których według ostatniego spisu powszechnego w Irlandii mieszka 122 tysięcy – zobacz wyniki Census 2016

Według radnego Stephena Keary duża liczba osób z Europy Wschodniej wykorzystuje system opieki socjalnej w Irlandii. Zwrócił on uwagę na to, że przez ten fakt wydłużają się również kolejki oczekujących na domy socjalne. Jego zdaniem kolejnym problemem z ich powodu są coraz większe kolejki w szpitalach.

Jest za późno na przeprosiny – rasista nie może pełnić funkcji burmistrza Limerick

Derek O’Dwyer zbiera podpisy pod petycją w internecie, aby zablokować kandydaturę Stephena Keary na fotel burmistrza Limerick. Derek O’Dwyer stwierdził również, że nowy burmistrz Limerick, który zostanie wybrany w przyszłym roku, będzie reprezentował miasto również na arenie międzynarodowej. Nie wyobraża on sobie w tej roli Stephena Keary.

Zbiórka podpisów pod petycją:

To: Leo Varadkar
Too late for apologies – a racist has no business being Mayor of Limerick

Petycja Online

Na początku radny Fine Gael Stephen Keary w audycjach radiowych podtrzymywał swoją wypowiedź. Rzecznik partii Fine Gael powiedział, że wypowiedzi radnego Keary nie odzwierciedlają polityki partii. Po kilku dniach Stephen Keary przeprosił za swoje słowa.

Zapytany o petycję radny odmówił komentarza.