POLONIA IRLANDIA BLISKO LUDZI

8 marca, w dwudziestu jeden miastach Europy będzie się działo!
Czerwone korale, malowane jaja, folkowy eklektyzm, ziemniaki, rękodzieło i… seksmisja?.
W tym dniu bowiem, każdy kto chce – może stać się… Babą!

Dlaczego Babą? Happening jest zwiastunem szerszej akcji Kultura jest babą, który rozpoczyna dyskusję o roli kobiet wiejskich w tworzeniu, promowaniu i zachowywaniu naszej kultury. W czasie trwania kampanii skupiamy się na pokazaniu polskiej kultury ludowej w dużo szerszym kontekście niż ten, który wciska ją między skanseny a festiwale i przeglądy zespołów ludowych, wreszcie skazuje na niebyt we współczesnej przestrzeni pretendującej do szybkiego, zautomatyzowanego, łatwego życia wśród gadżetów ułatwiających nam życie codzienne.
Nie chcemy również wepchnąć kultury ludowej pomiędzy stereotypy pokazujące kulturę wsi jako tę siermiężną, zakutaną słomą i sielsko rozmywającą się w niebycie… Chcemy przy pomocy tego mariażu szpilek z haftowanym fartuchem zwrócić uwagę, że kultura ludowa jest częścią szerzej rozumianej kultury (a nie jedynie jej wstydliwą, ubogą krewną) i tak jak ona – podlega przemianom, ulega wpływom, czerpie z otaczającej rzeczywistości. Dlatego też… nie stoi w miejscu!
A ponieważ w przestrzeni kultury ludowej spora część zarezerwowana była dla kobiet, chcemy (nie bez przyczyny – data!) o tym przypomnieć a jednocześnie udowodnić, że to nie wstyd być Babą! Bo cóż wstydliwego jest w tworzeniu rzeczy pięknych, przekazywaniu tradycji i historii, gawędziarstwie, tworzeniu posiłków przy pomocy rąk, serca i plonów ziemi?

Uwaga – to nie jest akcja organizowana przez kobiety dla kobiet. To jest akcja ponad podziałami. Baby i Chłopy – pokażmy, że stereotypy nas nie dotyczą. Że i tak najważniejsze jest Razem!

A co ziemniaki mają wspólnego ze sztuką?
No cóż, niestety, nie my pierwsi na to wpadliśmy – artystka Julita Wójcik odwołująca się często do stereotypów prac tak zwanych kobiecych, obierała już ziemniaki artystycznie – w Zachęcie w 2001 roku. Toteż, gdy dowiedziała się o naszej akcji, przekazała nam słowa poparcia: Jestem z Paniami całym sercem. Jeśli uda się Paniom taką akcję zorganizować, to dopinguję.

Co musicie zrobić, by dołączyć do nas?
– skrzyknąć znajomych na dowolnym portalu społecznościowym (my komunikujemy się przez fb  link do wydarzenia)
– zdecydować się na dowolne miejsce w świecie realnym (jeśli spodziewacie się więcej niż 15 osób – zgłoście koniecznie oficjalnie akcję, dzięki czemu unikniecie mandatu)
– 8 marca o godz. 15:00 (w Irlandii o 14:00) wziąć udział w happeningu Globalna Baba

Jakie musicie spełniać warunki?
– na akcję przybądźcie na ludowo, folkowo, post modernistycznie i demokratycznie
– powiewajcie sztandarem z Babą
– przygotujcie się do wielkiego, globalnego, metafizycznego obierania ziemniaków (do tego celu należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt)
– z racji pory roku, w naszej tradycji związanej z początkiem życia, czyli Jajem – możecie zaopatrzyć się w jaja/pisanki/kraszanki/wydmuszki z hasłem Kultura jest Babą
– przy okazji happeningu możecie zagrać na żywo lub zatańczyć, wyhaftować, podzielić się z przechodniami wytworem waszych rąk, opowiedzieć innym dlaczego tu jesteś (to bardzo ważne – zwłaszcza zagranicą, gdzie strój krakowski nie jest pojmowany archetypicznie i bezbłędnie lokalizowany w przestrzeni kultury, jak to się może wydawać naszym krajanom w granicach naszego państwa)
Dyrektywa ogólna akcji brzmi – ludowo, kolorowo, kulturowo, pokojowo!!!

Jeśli nie zdążyliście lub nie macie szansy na stworzenie takiego happeningu u siebie – po prostu wspierajcie nas! Udostępniajcie posty, promujcie wydarzenia ludzi z waszego bliższego i dalszego otoczenia, mówcie o nim we wszystkich językach świata. Niech 8 marca zaczerwienią się korale na waszych fejsbukowych profilach i niech zabrzmią muzyką ludową kanały na YouTubie!

Idea Globalnej Baby nie narzuca jakiejkolwiek formy twórczości na rzecz, więc poczuj się jej częścią i dodaj coś od siebie. Pokaż nam, że i ty masz na ten temat swoje przemyślenia. Podziel się z nami.

Akcja Globalna Baba zaplanowana przez Stowarzyszenie Folkowisko i Chutor Gorajec a koordynowana przez Marcina Piotrowskiego. Folkowe happeningi oparte na zasadach flash moba odbędą się 8 marca w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Zamościu, Nowym Sączu, Lanckoronie, Dąbrowie Górniczej, Szczawnicy, Łącku, Starym Sączu, Sopocie, Katowicach, Koszęcinie, Szczecinie, Tomaszowie Lubelskim, Sępolnie Krajeńskim i Przeorsku a wśród Polonii – w Narvie (Estonia), Presov (Słowacja) i Ennis (Irlandia).
W wielu miejscowościach do akcji włączą się zespoły folkowe – w Lublinie zagra Drewutnia, w Krakowie Baby, w Zamościu Koromysło, a Katowicach posłuchamy Blokowioski. W Dąbrowie Górniczej studentów wesprą okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich, a w Lanckoronie ukoronowaniem Babskiego Happeningu będzie wspólne ognisko z pieczeniem ziemniaków.

Polonię Irlandzką zapraszamy do współudziału na Parnell Street. w Ennis o godzinie 14:00.

Podsumowanie tegorocznej Babskiej Kampanii odbędzie się podczas tegorocznego Festiwalu Folkowisko, którego hasłem przewodnim w tym roku jest Kultura babska a który, jak co roku odbędzie się w niewielkiej podkarpackiej wsi Gorajec w dniach 11-13 lipca 2014.

Nasza Globalna Baba Kulturalna otrzymała również status kampanii społecznej oraz doczekała się oficjalnego hymnu

Więcej informacji znajdziesz na profilu fb wydarzenia: link do wydarzenia

i po angielsku: link do wydarzenia

Znajdź najbliższą sercu oraz geograficznie Babę:
1. Kraków – RYNEK GŁÓWNY
2. Warszawa – PATELNIA (plac przed metrem CENTRUM)
3. Lublin – pod BAOBABEM (Plac Litewski)
4. Nowy Sącz – Rynek Główny
5. Dąbrowa Górnicza – Dziedziniec WSB
6. Zamość – Rynek Główny w
7. Katowice – ul. Mariacka
8. Koszęcin – skwer przed Domem Kultury
9. Tomaszów Lubelski – tzw. Rondo
10. Lanckorona – Rynek
11. Łącko – Rynek
12. Stary Sącz – Rynek
13. Sopot – ul. Bohaterów Monte Cassino, tzw. Monciak
14. Szczecin – Podzamcze
15. Sępolno Krajeńskie
16. Gdańsk – czekamy na potwierdzenie
17. Przeorsk – Niepubliczna Szkoła Podstawowa
18. Szczawnica – czekamy na potwierdzenie
19. Ennis – Parnell Street 20. Narva (Estonia) – ul. Puszkina
21. Presov (Słowacja) – czekamy na potwierdzenie

INFORMACJE IRLANDIA