IRLANDIA - KATASTROFA W SŁUŻBIE ZDROWIA - KARETKI NIE WYJEŻDŻAJĄ DO LUDZI, PRZEPEŁNIONE SZPITALE

Katastrofalna sytuacja w szpitalach w Irlandii zagraża życiu pacjentów.

Minister Zdrowia w Irlandii reaguje na katastrofalną sytuację w służbie zdrowia. W całym kraju w szpitalach brakuje około 600 łóżek dla pacjentów.

Problem z miejscami dla pacjentów w szpitalach trwa już od wielu tygodni, ale teraz sytuacja jest dramatyczna. Pacjenci w karetkach zmuszeni są czekać na przyjęcie nawet do sześciu godzin. Przez to brakuje dostępnych karetek, które dyspozytorzy mogliby wysłać do innych osób, których życie jest zagrożone.

Pielęgniarki nie są w stanie sprostać przeludnionym oddziałom i izbie przyjęć. Pacjenci często zmuszeni są czekać na krzesłach lub wózkach inwalidzkich na korytarzach nawet 15 godzin.

Epidemia grypy znacznie pogorszyła problem, gdyż przybywa pacjentów z problemami oddechowymi, a ci odsyłani są na oddział ratunkowy. W izbie przyjęć jednorazowo czeka nawet ponad 100 osób.

Rząd szuka pilnych rozwiązań na pokonanie kryzysu w szpitalach. Minister Zdrowia Simon Harris uważa, że obecny stan przepełnionych izb przyjęć spowodowany jest pacjentami chorymi na grypę, przez których tworzą się opóźnienia. Dzisiaj ma się spotkać z dyrektorem HSE, by omówić sposób na natychmiastową poprawę sytuacji.