POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Według wysokiego rangą funkcjonariusza Gardy Irlandia nie jest przygotowana na atak terrorystyczny.

Służby wywiadowcze USA poinformowały niedawno, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo ataku terrorystycznego, do którego miałoby dojść w okresie przedświątecznym w Europie.

Niedawno w Poczdamie na jednym z marketów bożonarodzeniowych znaleziono ładunek wybuchowy, który szczęśliwie udało się zdetonować i nikt nie został ranny.

Mieszkańcy Europy są zapewniani, że mogą się czuć bezpieczni, bo sytuacja jest monitorowana. Podobnie mieszkańcy Irlandii są zapewniani, że ryzyko ewentualnego ataku terrorystycznego jest mało prawdopodobne, choć nie jest wykluczone.

Jednak najnowsze informacje są niepokojące. Według wysokiego rangą funkcjonariusza Gardy dotarcie specjalnej jednostki militarnej do Dublina w przypadku ataku może zająć nawet dwie godziny. Army Ranger Wing to elitarna jednostka, która posiada pełne wyposażenie do walki z terrorystami i która została odpowiednio przeszkolona do reakcji na atak. Problem jest tylko ten, że jednostka ta znajduje się w The Curragh w hrabstwie Kildare.

Żołnierze stacjonujący w Dublinie są w stanie utworzyć blokady drogowe i punkty kontrolne, lecz nie potrafią działać w przypadku ataku. Nie ma też specjalnego programu, który umożliwia żołnierzom dostęp do helikopterów przez 24 godziny na dobę.

W ubiegłym miesiącu odbyło się specjalne szkolenie, w którym udział wzięły liczne jednostki do walki z terroryzmem z 15 krajów Unii Europejskiej. Zabrakło na nim jednak przedstawicieli Gardy, ponieważ funkcjonariusze zajęci byli wówczas walką z gangami narkotykowymi w stolicy.

Przedstawiciele Defence Forces uważają także, że detektywi Gardy nie monitorują wystarczająco środowiska islamistów, którzy mogą przejawiać oznaki radykalizacji. Dlatego ostrzegają i apelują do rządu w Irlandii o potrzebie przeprowadzenia niezbędnych szkoleń na wypadek gdyby w Irlandii doszło do ataku terrorystycznego.