IRLANDIA - NOWE PRZEPISY W ZASIŁKACH SOCJALNYCH - SKORZYSTA KILKANAŚCIE TYSIĘCY OSÓB

Wczoraj zaczęły obowiązywać nowe przepisy w zasiłkach Social Welfare, które ogłoszone zostały podczas Budżetu 2017.

Wczoraj zaczęły obowiązywać nowe przepisy w zasiłkach socjalnych dla samotnych rodziców. Zmiany zapowiadane były od czytania Budżetu 2017 w październiku ubiegłego roku. Z nowych zasad skorzysta w sumie 17 500 osób.

Według nowych zasad osoby pobierające świadczenia: One-Parent Family oraz Jobseeker’s Transitional Payment, będą mogły zarabiać więcej. Tygodniowa stawka dochodów została zwiększona o 20 euro. Jest to kolejna podwyżka dla samotnych rodziców – w poprzednim roku miała miejsce podwyżka o 30 euro.

Zgodnie z przepisami samotni rodzice mogą teraz zarabiać 110 euro tygodniowo i nadal pobierać zasiłek w pełnej kwocie. I tak przykładowo osoba pobierająca One-Parent Family Payment, która pracuje 15 godzin tygodniowo za stawkę minimalną, zarobi 15 euro tygodniowo więcej, zachowując prawo do pobierania pełnego świadczenia.

Oprócz tego w marcu 2017 roku ma nastąpić zapowiadana podwyżka o 5 euro wszyskich świadczeń socjalnych, w tym One-Parent Family Payment i Jobseeker’s Transitional Payment.