IRLANDIA - POLAK ODMÓWIŁ WEJŚCIA DO SAMOLOTU - NIEUDANA EKSTRADYCJA

Piotr S. odmówił wejścia na pokład samolotu lecącego z Irlandii do Polski.

Wstrzymano ekstradycję Polaka, która miała mieć miejsce przed świętami Bożego Narodzenia 2016 roku. Poszukiwany listem gończym mężczyzna ma odbyć karę więzienia za rozboje.

Piotr S. odmówił wejścia na pokład samolotu tłumacząc się strachem przed lataniem. Sąd przedłużył mu pozwolenie na pozostanie w Irlandii do 5 stycznia 2017 roku. W przyszłym tygodniu odbędzie się sprawa, podczas której sędzia rozpatrzy kwestię rzekomego strachu przed lataniem i wyda ostateczny werdykt.

Jednak funkcjonariusz Gardy obecny na lotnisku wydał już swoją sceptyczną opinię na ten temat twierdząc, że Piotr S. nie wspominał wcześniej o swojej „fobii”. Według niego mężczyzna po prostu nie chce ekstradycji do Polski, gdzie ma odbyć karę. W Irlandii przebywa jego żona oraz czwórka ich dzieci.

Adwokat Piotra S. twierdzi natomiast, że obrońca mężczyzny poinformował w sądzie o jego strachu przed lataniem 9 grudnia 2016 roku. Sam Piotr S. twierdzi, że nikt go o to nie pytał, ani nie powiadomił, że potrzebna mu będzie opinia lekarza, który potwierdzi jego fobię.

Jeśli sąd uzna zasadność odmowy lotu przez Piotra S. ze względu na jego fobię, wtedy ekstradycja będzie musiała się odbyć drogą morską i lądową. Przygotowania, jak i sam proces ekstradycji zajmie więcej czasu, bo będą potrzebne pozwolenia ze wszystkich państw, przez które przemieszczać się będą funkcjonariusze Gardy wraz z Piotrem S.