Irlandia przygotowuje się do ataków terrorystycznych

Liczne jednostki uzbrojonej Gardy i antyterrorystów zmierzyły się z wyzwaniem uwolnienia zakładnika w Irlandii.

W jednym z popularnych klubów w Cork doszło do ataku nożownika. Mężczyzna ranił cztery osoby, a następnie wziął jedną osobę za zakładnika.

Na miejsce wezwane zostały liczne jednostki uzbrojonej Gardy, grupa antyterrorystów oraz służby medyczne. Do ataku doszło w ubiegłym tygodniu w popularnym klubie The Secret Garden w Reardens Bar w Cork.

Na szczęście atak był specjalnie przygotowaną i przeprowadzoną symulacją, a udział w niej wzięli głównie studenci UCC oraz College of Commerce. „Nożownik” zaatakował najpierw kilka osób, a następnie jedną z osób przytrzymał jako zakładnika.

Pracownicy ochrony lokalu wraz z uzbrojonym oddziałem Gardy weszli do klubu, gdzie udało im się obezwładnić „napastnika”. Istotnym punktem akcji było też zapanowanie nad paniką, jaka wybuchła wśród pozostałych klientów klubu.

Wnioski wynikające z przeprowadzonej akcji pomocy zostaną przedstawione w styczniu, ale już teraz podkreślona została rola osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie sprawnej akcji ratunkowej i zminimalizowaniu ryzyka dla osób zagrożonych atakiem.

Cała akcja została zaplanowana w odpowiedzi na rosnące zagrożenia atakiem w świecie, a także w Irlandii. We wrześniu 2017 roku potwierdziły się przypuszczenia na temat planowanych zamachów terrorystycznych w Irlandii:

Czytaj więcej: Irlandia celem zamachów terrorystycznych – grupa ekstremistów obserwowana