POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Wśród mieszkańców Irlandii trwa dyskusja dotycząca sposobu ogrzewania domu w zimie.

W Irlandii obecnie dominują niskie temperatury, opady śniegu, marznącego deszczu i wiatr. W związku z tym dużo osób decyduje się zwiększyć ilość ogrzewania swojego domu.

Od dawna trwa dyskusja na temat co jest bardziej opłacalne – ustawienie ogrzewania w trybie 24/7 czy w sztywno określonych godzinach. Obie te metody mają swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Zwolennicy pierwszej opcji twierdzą, że przy włączonym ogrzewaniu piec tylko „dogrzewa” do uzyskania ustawionej na termostacie temperatury, co pozwala zminimalizować koszty poboru energii. Włączanie pieca w określonych godzinach wymaga czasu, by dogrzać do oczekiwanej temperatury, a to kosztuje więcej.

Natomiast przeciwnicy tej metody uważają, że ogrzewanie w trybie 24/7 to niekontrolowany pobór energii, co naraża nas na olbrzymie koszty. Bardziej opłacalne jest ustawienie ogrzewania kilka razy dziennie, co pozwala utrzymać stałą temperaturę w domu, a nie generuje wysokich kosztów.

Według ekspertów zawsze dochodzi do utraty ciepła w pomieszczeniu choćby z tego względu, że podczas zimnej aury pogodowej istnieje duża różnica między temperaturą wewnątrz a temperaturą na zewnątrz. Natomiast większość domów w Irlandii nie ma dobrego systemu izolacji. W niektórych domach ciepło dosłownie „ucieka” przez ściany i nieszczelne okna.

Wydaje się więc, że kwestia wyboru metody ustawienia ogrzewania pozostanie nierozstrzygnięta.