POLONIA IRLANDIA

Agencja ds. Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej zawiesiła wszystkie samoloty Boeing 737 MAX w Irlandii i innych państwach UE.

Katastrofa samolotu etiopskich linii lotniczych wpłynęła na decyzję Agencji ds. Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej o uziemieniu wszystkich maszyn Boing 737 MAX. W katastrofie zginęło 157 osób, w tym dwóch polskich obywateli.

Niedzielna katastrofa była już drugą w ostatnich miesiącach katastrofą z udziałem nowoczesnego samolotu Boeing 737 MAX na świecie. Pierwsza miała miejsce w październiku 2018 roku w Indonezji. Zginęło wtedy 189 osób.

W poniedziałek samoloty Boeing 737 MAX zostały uziemione przez Australię, Południową Koreę, Singapur, Chiny i Indonezję. We wtorek rano maszyny zostały wstrzymane także w Wielkiej Brytanii i wielu innych państwach na świecie.

Początkowo nie było planów uziemienia tych samolotów w Irlandii. Irlandzka Agencja ds. Bezpieczeństwa Lotniczego oczekiwała na wnioski i wytyczne ekspertów dotyczące bezpieczeństwa maszyn.

Jednak Agencja ds. Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej zdecydowała o tymczasowym uziemieniu wszystkich samolotów Boeing 737 MAX w obrębie państw członkowskich.

Ryanair zakupił samoloty Boeing 737 MAX w Irlandii

Szef Ryanair Michael O’Leary poinformował, że chwilowo nie ma planów wycofania się z zakupu 135 maszyn tego typu. Firma ma odebrać pierwsze samoloty Boeing 737 MAX w kwietniu, maju i czerwcu 2019 roku.

Poproszony wczoraj o komentarz szef Ryanair powiedział:

Musimy poczekać i zobaczyć, jaki będzie wynik dochodzenia.