Czy gospodarka Irlandii obroni się przed skutkami Brexitu, który oficjalnie rozpocznie się 29 marca 2017 roku?

Przykładowe skutki Brexitu w Irlandii opisałem w artykule: Tak działa Brexit; Zwalniają pracowników i przenoszą produkcję z Irlandii do Anglii

Poniżej przedstawiam więcej danych ekonomicznych:

Irlandia uzależniona od rynku brytyjskiego

Ekonomiści Centralnego Banku Irlandii zwracają uwagę na ryzyko spowolnienia irlandzkiej gospodarki na skutek niepewności wśród przedsiębiorców wywołanych zapowiedzią opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo. Dokładne wyliczenia wpływu Brexitu na sytuację w Irlandii nie są możliwe gdyż dopiero w trakcie negocjacji ustalone zostaną warunki wyjścia i dalszej współpracy. Wiele analiz na ten temat wskazuje jednak, że zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie będzie to niekorzystne dla gospodarki irlandzkiej. W przeciągu kilkudziesięciu lat Irlandia zmniejszyła swoje uzależnienie od rynku brytyjskiego. Jednak nadal Zjednoczone Królestwo jest ważnym partnerem handlowym dla wielu rodzimych producentów, a w szczególności w sektorze rolno-spożywczym, odzieżowym, obuwniczym i turystycznym.

Irlandia zdominowana przez zagraniczne firmy

W lipcu ubiegłego roku informacja na temat tempa rozwoju gospodarki irlandzkiej stała się ciekawostką dnia w światowych mediach. Według danych CSO gospodarka Irlandii w 2015 r. wzrosła o 26,3%. Wynik ten ponad trzykrotnie przewyższył prognozy, w których spodziewano się wzrostu o „zaledwie” 7,8%. Żaden kraj nie osiągnął takiego rezultatu w ostatnich latach. Informacja ta zwróciła m.in. uwagę cenionego na świecie amerykańskiego ekonomisty Paula Krugmana, który uszczypliwie określił irlandzki fenomen mianem ekonomii krasnoludka.

Gigantyczny wzrost uwidocznił niestabilność wskaźników ekonomicznych kraju, którego mała gospodarka zdominowana jest przez zagranicznych inwestorów, zwłaszcza przez firmy z Doliny Krzemowej i globalne firmy farmaceutyczne. Działania kilku firm nie miały związku ze wzrostem zatrudnienia czy faktycznymi inwestycjami w Irlandii, a jedynie z operacjami księgowymi na olbrzymie kwoty.

Irlandia spodziewa się podwyżek cen towarów

W okresie styczeń-grudzień 2016 r. głównymi rynkami zbytu dla towarów irlandzkich były Stany Zjednoczone (25,8%) oraz kraje Unii Europejskiej (51%) z dominującym udziałem Zjednoczonego Królestwa (Wielka Brytania łącznie z Irlandią Północną) oraz Belgii. Na dalszych miejscach klasyfikowały się: Niemcy, Szwajcaria, Niderlandy, Francja, Chiny, Hiszpania i Japonia. W 2016 r. w irlandzkim imporcie największy udział odnotowano w zakresie maszyn i urządzeń transportowych (39,3%), środków chemicznych i towarów pochodnych (21,5%), artykułów różnych (11,8%) oraz żywność i zwierzęta żywe (9,6%).

Głównymi dostawcami towarów na rynek irlandzki w tym okresie były: Zjednoczone Królestwo (23,8%), USA (16,5%), Francja, Niemcy, Chiny, Niderlandy, Szwajcaria, Włochy, Belgia i Japonia.

Źródło: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Dublinie.