POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

W piątek ma się odbyć specjalne posiedzenie Komisji ds. Covid-19 w Irlandii.

Członkowie rządowej Komisji ds. Covid-19 w Irlandii mają spotkać się w piątek 27 sierpnia. Na spotkaniu omówiona będzie rekomendacja ekspertów z NPHET w sprawie ostatecznego zniesienia ograniczeń.

Zniesienie restrykcji

Z informacji, jakie pojawiły się w irlandzkich mediach, wynika, że dr Tony Holohan zaleca zaszczepienie 90% osób powyżej 16 roku życia zanim restrykcje zostaną zniesione. W tej chwili w tej grupie wiekowej zaszczepionych jest ok. 84,4% osób.

Drugim warunkiem w rekomendacji ekspertów z Krajowego Zespołu Kryzysowego ds. Zdrowia Publicznego jest, aby wskaźniki choroby (liczba zakażeń, hospitalizacji i przyjęć na OIT) były stabilne lub poprawiały się.

Otwarcie kraju

Z zaleceniem ekspertów z NPHET nie zgadza się Minister Kultury i Sztuki, Catherine Martin, która uważa, że czekanie na zaszczepienie 90% osób w wieku powyżej 16 lat doprowadziłoby do „niedopuszczalnego” opóźnienia w ponownym otwarciu sektora wydarzeń na żywo.

Inni przedstawiciele rządu rozważają natomiast wprowadzenie przepustek covidowych w innych sektorach jak sport czy rozrywka. Obecnie przepustki wymagane są jedynie w usługach gastronomicznych w pomieszczeniach.

Komisja ds. Covid-19 spotka się w piątek, aby wypracować szczegóły kolejnej fazy ponownego otwarcia kraju, która zostanie opublikowana w najbliższy wtorek 31 sierpnia.