POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego wydał rekomendację dla rządu w sprawie zniesienia obostrzeń Poziomu 5 w Irlandii.

W piątek 27/11/2020 spodziewane jest ogłoszenie decyzji rządu w sprawie zakończenia lockdownu Irlandii. Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego (NHET) wydał już rekomendację w tej sprawie.

Eksperci z zespołu Dyrektora Medycznego Tony’ego Holohan’a uważają, że restauracje i puby powinny tylko mieć możliwość oferowania posiłków na wynos i z dostawą przez cały okres świąteczny.

NPHET zaleca, by rząd ponownie rozważył złagodzenie obostrzeń w okresie Bożego Narodzenia podczas wizyt domowych, jeśli zdecyduje się zezwolić na otwarcie restauracji i pubów gastronomicznych (jak planuje w drugim tygodniu grudnia).

Zdaniem ekspertów ograniczenia dotyczące wizyt domowych mogą zostać zniesione między 21 grudnia a 2 stycznia, tylko jeśli restauracje pozostaną zamknięte.

NPHET rekomenduje, aby od 2 grudnia przenieść kraj na „wzmocniony” poziom 3 ograniczeń. Mieszkańcy mieliby pozostawać w obrębie swojego hrabstwa i unikać wszelkich zbędnych podróży poza hrabstwo.

Eksperci wyrazili szczególne obawy dotyczące otwarcia centrów handlowych i uważają, że należałoby wprowadzić „solidne” środki zapobiegawcze, aby zapewnić ich bezpieczne ponowne otwarcie.

Zespół wyraził też obawy związane z podróżowaniem do Irlandii Północnej ze względu na wysokie wskaźniki wirusa po drugiej stronie granicy.

Wicepremier Leo Varadkar powiedział już jednak, że rząd nie rozważa wprowadzenia zakazu przekraczania granicy w okresie świątecznym:

Nie mamy zakazu podróżowania z Polską, na pewno nie będziemy go mieć z Irlandią Północną.

Trwa dopracowywanie planu wyjścia z Poziomu 5 obostrzeń w Irlandii. Rekomendacje NPHET są właśnie dokładnie rozpatrywane. Rząd ma opublikować szczegóły Poziomu „3 Plus” w piątek 27/11/2020 w godzinach popołudniowych.