Członkowie Stowarzyszenia Motion Picture Association (MPA) wygrali dzisiaj rozprawę w sądzie i uzyskali nakaz zablokowania pirackich stron w Irlandii.

W dniu dzisiejszym zakończył się proces w Sądzie Najwyższym (High Court). Przedstawiciele stowarzyszenia MPA domagali się zablokowania dostępu do stron oferujących pirackie treści. Strony te głównie oferowały dostęp do pirackich kopii filmów.

Sędziemu Brian Cregan przedstawiono statystyki trzech domen internetowych, z których korzystali mieszkańcy Irlandii. Tylko w październiku 2016 roku z terenu Irlandii strony były wyświetlane:

  • Primewire – 1.26 milion razy
  • Watchseries – 1.93 milion razy
  • Movie4K – 200 tysięcy razy

Według przedstawionych informacji pirackie strony naraziły budżet Irlandii na stratę w wysokości 71 milionów euro w 2015 roku. Dodatkowo wiele osób straciło pracę w sektorze związanym z usługami filmowymi. Dla przykładu podano głośne zamknięcie sieci wypożyczalni filmów w Irlandii – Xtra-Vision i HMV.

Przedstawiciele stowarzyszenia MPA pracują już z dostawcami internetu w Irlandii nad wprowadzeniem blokady pirackich stron zgodnie z wyrokiem sądu. Podobne rozwiązania wprowadzono w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii.