Jest zgoda rządu - nowe przepisy zwiększą uprawnienia Gardy

Za projekt tej kontrowersyjnej ustawy odpowiedzialna jest Minister Sprawiedliwości w Irlandii.

Rząd zgodził się na opracowanie projektu ustawy, który pozwoli funkcjonariuszom Gardy na korzystanie z kontrowersyjnej technologii rozpoznawania twarzy (FRT).

Nowe uprawnienia Gardy

Minister Sprawiedliwości, Helen McEntee, otrzymała zgodę rządu na publikację ogólnego schematu ustawy (General Scheme of a Bill), która umożliwi użycie FRT w określonych okolicznościach.

FRT jest przedmiotem sporów w koalicji rządowej, zwłaszcza wśród deputowanych Partii Zielonych, którzy wcześniej wyrazili niezadowolenie z planów legislacyjnych dotyczących FRT bez pełnej kontroli.

Minister McEntee podkreśliła, że technologia ta może znacznie zaoszczędzić czas i przyspieszyć śledztwa, zwłaszcza w kontekście analizowania tysięcy godzin nagrań z monitoringu.

Sugeruje się, że FRT „zaoszczędzi tysiące godzin pracy Gardy” poprzez umożliwienie biometrycznej identyfikacji do retrospektywnego przeszukiwania CCTV.

Zostało również zasugerowane, że FRT będzie używana tylko retrospektywnie, w śledztwach dotyczących poważnych przestępstw, w tym zamieszek i gwałtownych rozruchów, które nastąpiły w Dublinie 23 listopada.

Za te przestępstwa przewidziana jest maksymalna kara w postaci nieograniczonej grzywny, kary więzienia do 10 lat lub obu tych kar.

Minister McEntee twierdzi, że bez odpowiednich narzędzi do analizy danych, długość śledztw kryminalnych wzrośnie.

Nowe przepisy w Irlandii

Teraz Minister McEntee zwróci się do Komisji Sprawiedliwości Oireachtas o przeprowadzenie wstępnej analizy ustawodawczej projektu ustawy.

Departament stwierdził, że projekt ustawy zapewnia także „gwarancje i nadzór” nad nowymi uprawnieniami przyznanymi funkcjonariuszom Gardaí, i zauważył, że nowe przepisy zostaną opracowane „w pełni zgodnie” z prawem unijnym.

Natomiast 5 grudnia zostały uchwalone odrębne przepisy stanowiące podstawę wprowadzenia kamer nasobnych dla funkcjonariuszy Gardy.

Wdrażanie kamer typu bodycam ma rozpocząć się w centrum Dublina wiosną przyszłego roku. Program pilotażowy sprawdzi ich skuteczność i doprowadzi do ewentualnych zmian.