Jeżeli pobierasz jakiekolwiek pieniądze z irlandzkiego systemu Opieki Socjalnej, musisz spełnić dodatkowe wymagania, inaczej zostaną wstrzymane twoje płatności.

W Irlandii rośnie oburzenie społeczeństwa w związku z ostatnimi informacjami na temat wstrzymywanych płatności wielu osobom. Do tej pory Departament Ochrony Socjalnej wstrzymał już wypłaty na kwotę €802.000. Dyskusja na ten temat rozgorzała po upublicznieniu informacji o wstrzymaniu płatności dla kobiety na kwotę €13.000 – czytaj więcej: Kobiecie wstrzymano płatności, bo nie wyrobiła nowej karty PSC

Według aktualnych przepisów prawa w Irlandii posiadanie karty Public Services Card (PSC) nie jest obowiązkowe. Niestety w wielu urzędach nie załatwimy swoich spraw bez jej okazania. Co więcej, obecnie zostają wstrzymywane płatności zasiłków i dodatków socjalnych jeżeli nie mamy karty PSC.

W związku z licznymi głosami oburzenia rząd w Irlandii przygotowuje się do publicznej debaty na temat obowiązku posiadania karty PSC. Wiele osób uważa, że Irlandia wdraża “dowód osobisty” dla wszystkich mieszkańców wprowadzając obostrzenia w różnych urzędach i Social Welfare.

Gdzie jest wymagana karta Public Services Card (PSC)

  • Social Welfare – wszystkie zasiłki i dodatki (włącznie z Child Benefit)
  • Urząd Paszportowy – pierwszy wniosek o paszport osoby dorosłej, ponowne wyrobienie paszportu skradzionego, zagubionego lub zniszczonego wystawionego przed styczniem 2005 roku
  • Przy składaniu wniosku o irlandzkie obywatelstwo
  • Przy egzaminie na prawo jazdy

Od 2018 roku ma wzrosnąć liczba urzędów, gdzie będzie wymagane posiadanie karty PSC. Jednak protesty społeczeństwa mogą wymusić na rządzie zmianę postępowania. Jeżeli masz pytania związane z płatnościami z Socjala w Irlandii lub innymi sprawami urzędowymi – dołącz do naszej grupy pomocy na Facebook:

IRLANDIA • OGŁOSZENIA • FORUM POMOCY (SPRAWY SOCJALNE I URZĘDOWE)

Zapraszamy.