POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Każdego dnia w Irlandii przybywa osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa Covid-19. Zatwierdzono nowe prawo dotyczące zaostrzenia przepisów w Irlandii.

Ministerstwo Zdrowia potwierdza najnowsze dane dotyczące liczby osób zakażonych koronawirusem Covid-19 w Irlandii.

W piątek 20/03/2020 wykryto kolejnych 126 przypadków, przez co liczba wszystkich zakażonych osób wzrosła do 683. Trzy osoby zmarły, u dwóch z nich potwierdzono choroby współistniejące.

Kilka dni temu Minister Zdrowia apelował o pomoc do osób, które mogą czynnie przyłączyć się do walki z epidemią w Irlandii. Zwrócił się przy tym do emerytowanych pracowników służb medycznych, studentów oraz wolontariuszy.

W ciągu trzech dni na apel odpowiedziało prawie 50.000 osób. W szpitalach na terenie Irlandii przygotowywanych jest 10.000 miejsc dla zarażonych koronawirusem osób. Trwa akcja poszukiwania kolejnych 10.000 miejsc w obiektach takich jak dawne szpitale, koszary czy akademiki.

Nowe prawo w Irlandii zatwierdzone – koronawirus Covid-19

W ekspresowym tempie zostało w piątek zatwierdzone nowe prawo, które zezwala na zwiększenie uprawnień rządu do walki z epidemią. Władze mogą nakazać ludziom pozostanie w domu, zamknięcie niektórych przedsiębiorstw, anulowanie wydarzeń i możliwość nakładania ukierunkowanych ograniczeń na określone obszary kraju.

Oficjalnie zatwierdzono również pomoc ze strony Departamentu ds. Opieki Społecznej w sprawie wypłat zasiłków dla osób, które straciły pracę w wyniku Covid-19.

Nie ma na razie planu wdrożenia drakońskich ograniczeń dla mieszkańców jakim jest zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Nie planuje się na razie zamknięcia regionów. Jednak sytuacja jest dynamiczna i takie środki nie są wykluczone w przyszłości.