POLONIA IRLANDIA

HSE wydało kolejne ostrzeżenie dla mieszkańców Irlandii przed niebezpieczną chorobą zakaźną.

Wstrząs, zapalenie płuc, obrzęk mózgu, a nawet śmierć – to mogą być skutki powikłań po niebezpiecznej chorobie zakaźnej jaką jest odra – informuje HSE w Irlandii.

UNICEF ostrzega przed wzrostem zachorowań w Irlandii. W 2018 roku odnotowano 244% wzrost liczby chorych w porównaniu do 2017 roku. Aż 98 państw na świecie zgłasza wzrost ilości przypadków odry.

Chociaż w Irlandii wyszczepialność dzieci w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej jest zadowalająca, to rośnie liczba antyszczepionkowców. Uważa się, że mniejsza liczba szczepiących przeciwko MMR przyczynia się do wzrostu zachorowań na odrę, a także na świnkę i różyczkę.

W ostatnim tygodniu w Irlandii potwierdzono nowe ognisko zachorowań na odrę – w Dublinie od początku lutego odnotowano już 5 takich przypadków. W sumie od początku 2019 roku zgłoszono 21 zachorowań. Inne ognisko odry wykryto wcześniej w hrabstwie Donegal.

W Europie w 2018 roku 72 osoby zmarły wskutek powikłań po odrze, rok wcześniej były 42 zgony. Eksperci z UNICEF twierdzą, że odra jest bardziej zaraźliwa niż Ebola, gruźlica czy grypa. Ryzyko zarażenia od osoby chorej na odrę pozostaje wysokie przez 21 dni od kontaktu z chorym. Zarażenie następuje drogą kropelkową.