Funkcjonariusze Gardy wystawili już setki mandatów za złamanie przepisów w Irlandii.

Trwają prace rządu nad opracowaniem dalszego planu walki z Covid-19 w Irlandii. Jedną z rozpatrywanych kwestii jest zaostrzenie przepisów dotyczących podróżowania.

Ze wstępnych informacji wynika, że rząd będzie chciał wprowadzić obowiązkową kwarantannę dla podróżnych, którzy po przylocie nie okażą negatywnego wyniku testu PCR.

Natomiast Minister Transportu, Eamon Ryan, zapowiedział wprowadzenie „ostrzejszego, bardziej rygorystycznego” podejścia do podróży – ze względu na pojawienie się nowych wariantów Covid-19.

Wśród rozważanych środków jest wprowadzenie ostrzejszych sankcji za przekroczenie limitu 5 km od miejsca zamieszkania. Do tej pory ukarano już ponad 1.500 osób, które przekroczyły ten limit „bez ważnego powodu”.

Punkty kontrolne pozostaną więc na drogach w całej Irlandii. Kierowcy w dalszym ciągu będą zatrzymywani i pytani o powód podróżowania.

Garda ostrzega, że mandat za złamanie tego przepisu może otrzymać nie tylko kierowca, lecz także dorośli pasażerowie.

Rzecznik An Garda Síochána poinformował też, że „podróże na lotniska i do portów morskich powinny być podejmowane tylko z ważnych powodów. Wakacje za granicą nie są uważane za niezbędne”.

Czytaj też: Przedłużenie lockdown, kary za łamanie restrykcji w Irlandii