POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

To jedna z nowych regulacji mająca na celu ograniczenie podróżowania w Irlandii.

Już ponad 2.400 mandatów wystawili funkcjonariusze Gardy dla osób, które złamały przepisy ograniczające podróżowanie w Irlandii.

Od 11/01/2021 każda osoba, która przekroczy dopuszczalny limit 5 km od miejsca zamieszkania „bez ważnego powodu” jest narażona na karę grzywny w wysokości €100.

Rzecznik An Garda Síochána poinformował, że ukarano też 16 osób za zorganizowanie imprezy w domu lub za uczestniczenie w takiej imprezie.

W pierwszym przypadku grozi mandat €500, w drugim natomiast trzeba się liczyć z mandatem w wysokości €150. Dodatkowo funkcjonariusze Gardy mogą uznać pojawienie się gościa na spotkaniu jako „zbędną podróż” i ukarać go mandatem w wysokości €100.

Większość mieszkańców stosuje się do przepisu nakazującego zasłanianie twarzy i nosa w określonych miejscach. Za uchylanie się od nakazu ukarano 63 osoby mandatem w wysokości €80.

Od poniedziałku 01/02/2021 zaczynają obowiązywać nowe regulacje, które nakładają możliwość nałożenia kary w wysokości €500 za zagraniczną podróż „bez ważnego powodu”.

Funkcjonariusze Gardy będą patrolować lotniska i porty morskie. Pasażerowie będą przez nich wypytywani o powód podróży. Każdy przypadek, który zostanie uznany za wyjazd w celu rekreacyjnym, może się wiązać z karą grzywny w wysokości €500.

W dalszym ciągu trwają prace nad stworzeniem podstawy prawnej dla szeregu innych środków Covid-19 ogłoszonych przez rząd we wtorek 26/01/2021, takich jak obowiązkowa kwarantanna dla niektórych pasażerów.

Czytaj też: Nawet €500 grzywny – nowe kary dla podróżujących w Irlandii