Kary za niewłaściwe śmieci w kontenerach. Skargi mieszkańców

Kilka firm utylizacyjnych w Irlandii zaczyna karać mieszkańców za złą segregację odpadów.

Mieszkańcy Dublina otrzymują kary za niewłaściwą segregację śmieci. Pierwszą firmą, która rozpoczęła ten proceder była firma Panda Waste, która wzięła udział w pilotażowym programie – czytaj więcej: Kamery będą kontrolować twoje śmieci. Kary za brak segregacji

Od kilku dni od mieszkańców wpływają skargi na działania firmy Greyhound, która za nieodpowiednią segregację przyznaje kary w kwocie €30. Oprócz tego ukarani klienci dostają ostrzeżenie, że przy kolejnym incydencie firma rozwiąże umowę z klientem i odbierze kontenery.

W Corku firma Wiser Bins także wysyła informacje do klientów dotyczące kar za niewłaściwą segregację. Nie są to wprawdzie kary pieniężne, lecz firma zastrzega, że pracownicy będą sprawdzać kontenery i w przypadku nieprawidłowości kontener nie zostanie opróżniony.

Właściciele tych firm informują, że pracownicy będą kontrolować zawartość kontenerów, gromadzić dowody w postaci zrobionych zdjęć zarówno przez pracowników, jak i przez system kamer znajdujący się wewnątrz śmieciarki.

Mieszkańcy Irlandii nie kryją oburzenia, ponieważ kilka osób otrzymało kary z powodu kilku herbatników lub pojedynczej torebki herbaty. Grupa People Before Profit porównuje takie działania do mafii. Członkowie grupy twierdza, że mieszkańcy mają prawo do błędów. Poza tym kontenery często wystawione są na wiele godzin i klienci nie mają wpływu na to czy przechodnie nie wrzucą swoich śmieci do kontenera.