Rząd przedstawił najnowsze informacje dotyczące szczepień przeciw Covid-19 w Irlandii.

W piątek 29/01/2021 Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła do użytku szczepionkę przeciw Covid-19 od AstraZeneca/Oxford University.

Do tej pory do szczepień w Irlandii używano szczepionek firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna. Szczepionka firmy AstraZeneca będzie już trzecia, a w kolejnych miesiącach spodziewana jest czwarta – firmy Johnson&Johnson.

Minister Zdrowia Stephen Donnelly zapowiada, że pierwsze partie szczepionek AstraZeneca/Oxford University dotrą do Irlandii zaraz po 08/02/2021 czyli o tydzień wcześniej niż planowano.

Wicepremier Leo Varadkar uważa, że możliwe jest teraz osiągnięcie celu rządu, jakim jest „zaszczepienie przeciw Covid-19 każdej osoby dorosłej w kraju lub przynajmniej zaoferowanie szczepionki każdemu dorosłemu do września”.

Zastrzega jednak, że są czynniki, na które rząd nie ma wpływu – jak dopuszczenie szczepionek do użytku czy ich produkcja i realizacja dostaw.

Varadkar powiedział, że to „nieco niepewna” sytuacja, ale jego przewidywania są takie, że chociaż Irlandia będzie ograniczona podażą do marca, to w okresie od kwietnia do czerwca dostępnych już będzie wiele szczepionek.

Trwają prace przygotowawcze, aby służba zdrowia była przygotowana do wdrożenia szczepionek, które w pewnym momencie pojawią się w dużych ilościach – dodał były Taoiseach.