Mimo restrykcyjnych zasad obowiązujących w Irlandii nadal wielu kierowców łamie to prawo.

Według najnowszego raportu AA Car nadal bardzo dużo jest kierowców, którzy korzystają z telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem bez użycia zestawu słuchawkowego.

Aż połowa ankietowanych przyznała, że każdego dnia widziała innego kierowcę używającego telefon podczas jazdy. 28% ankietowanych widuje takich kierowców co pewien czas, a tylko 5% nie widziała ich nigdy.

Badanie przeprowadzono w ramach kampanii zapobiegającej wypadkom spowodowanym właśnie przez kierowców prowadzących pojazdy z telefonem komórkowym. Prawdopodobieństwo wypadku lub kolizji w takim przypadku wzrasta czterokrotnie.

Chociaż zestawy słuchawkowe są w Irlandii legalne, odradza się ich użytkowania. Każda rozmowa telefoniczna może rozproszyć uwagę kierowcy i wtedy łatwo może dojść do kolizji. Wedłu RSA to aż około 20%-30% wszystkich kolizji. Dlatego zaleca się używanie zestawu tylko w pilnych sprawach i rezygnację z dłuższych rozmów na czas podróży.

W 2016 roku wykryto ponad 28 000 przypadków nielegalnego korzystania z telefonu podczas kierowania samochodem. Średnio to aż 76 osób każdego dnia. Obecnie karą za złamanie tego prawa jest mandat w wysokości 60 euro oraz dwa punkty karne. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara to mandat w wysokości 2 000 euro i cztery punkty karne.