Nadal obowiązuje żółty status alertu pogodowego w Irlandii.

Upały w Irlandii nie odpuszczają. Synoptycy z Met Eireann przedłużyli żółty alert pogodowy do środy 11 lipca 2018 roku.

To był najbardziej suchy czerwiec w stolicy od prawie 80 lat. W niektórych miejscach topi się asfalt, uprawy są zniszczone, poziom wód nadal jest bardzo niski. Pożary wybuchły już w hrabstwach: Dublin, Wicklow, Limerick, Cork, Tipperary i Offaly.

Żółty alert pogodowy związany z wysokimi temperaturami obowiązuje dla: Carlow, Kildare, Kilkenny, Laois, Longford, Offaly, Westmeath, Meath, Galway, Leitrim, Roscommon, Clare, Limerick i Tipperary.

Met Eireann nie przewiduje większych opadów deszczu w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wprowadzony zakaz użytkowania wody z węży ogrodowych nie przynosi oczekiwanych rezultatów – poziom wód jest nadal bardzo niski.

Irish Water zaleca mieszkańcom stosowanie 4-minutowych pryszniców i maksymalną oszczędność wody. Rozważane jest zmniejszenie ciśnienia wody w godzinach nocnych oraz wprowadzenie zakazu używania wody do podlewania roślin czy mycia okien.

Temperatury nie przekroczą na razie 30 stopni Celsjusza, lecz wzrośnie wilgotność powietrza i upały staną się trudne do zniesienia. W nocy również ma być ciepło i bardzo duszno.