Klienci firm wywożących śmieci w Irlandii zostali zaskoczeni niezapowiedzianymi podwyżkami opłat.

W lipcu 2016 roku irlandzki rząd zawiesił wprowadzenie nowego systemu opłat za wywóz czarnych kontenerów śmieci. Zgodnie z umową okres zawieszenia miał wynosić 12 miesięcy – Zobacz szczegóły, czytaj: Opłaty za śmieci – jest ostateczna decyzja

Od stycznia 2017 roku klienci firm utylizujących mogli jednak zdecydować czy nadal chcą płacić za wywóz śmieci według starego systemu czy według wagi. W tym celu klienci mieli otrzymywać dwa alternatywne rachunki, by sprawdzić, który przelicznik jest dla nich najkorzystniejszy.

Jednak niektóre firmy jak Greyhound czy Panda już zaczynają wprowadzać nowy system poboru opłat, mimo, że rząd nie wyraził na to jeszcze pozwolenia. Klienci są tym faktem zaskoczeni i nie ukrywają swojego oburzenia.

Przedstawiciele firmy Panda w swoich listach do klientów stwierdzili, że pracownicy coraz częściej mają do czynienia z ciężkimi kontenerami. Natomiast rzecznik Greyhound twierdzi, że klienci także znacznie przekraczają limit wagowy czarnego kontenera, a prawie nie korzystają z kontenera do recyklingu.

Firma Panda ma obecnie 175 000 klientów, natomiast Greyhound ma 120 000 klientów. Klienci innych firm wywożących śmieci obawiają się, że nowy system naliczania opłat zostanie u nich wprowadzony bez oficjalnej zgody rządu.