Osoby pobierające świadczenia socjalne w Irlandii mogą napotkać problemy przy ich wypłacie.

Są problemy przy wypłacie niektórych świadczeń socjalnych – przyznaje rząd w Irlandii. Sprawa została nagłośniona, kiedy media opisały przypadek kobiety, której wstrzymano wypłatę przyznanych świadczeń.

Przypominamy, że działa nasza grupa pomocy na Facebook dla wszystkich osób, które mają pytania na temat spraw socjalnych i urzędowych w Irlandii:

IRLANDIA • OGŁOSZENIA • FORUM POMOCY (SPRAWY SOCJALNE I URZĘDOWE)

70 – kilkuletnia emerytka nie otrzymuje płatności świadczeń, ponieważ odmówiła rejestracji i weryfikacji w nowym systemie socjalnym i nie otrzymała karty Public Services Card. Kobieta nie dostaje emerytury już od 18 miesięcy i na chwilę obecną Departament Opieki Społecznej zalega jej z wypłatą kwoty €13 000.

Emerytka wielokrotnie próbowała odwołać się od decyzji Social Welfare, jednak bez powodzenia. Jednocześnie – jak twierdzi – nikt w urzędzie nie był w stanie podać jej przepisu, w którym stwierdzona jest zależność pomiędzy posiadaniem karty PSC a otrzymywaniem emerytury.

Kobiecie udało się uzyskać pomoc i w sprawę została zaangażowana niezależna jednostka do spraw Ochronny Praw Człowieka w Irlandii. Członkowie organizacji skontaktowali się już z Komisją ds. Ochrony Danych Osobowych oraz Ministerstwem ds. Opieki Społecznej.

Sprawa emerytki ma zostać rozpatrzona po raz kolejny. Rzecznik rządu zapewnił, że posiadanie karty nie jest obowiązkowe, chociaż coraz częściej karta jest wymagana w różnych sprawach urzędowych. Natomiast rzecznik Social Welfare poinformował, że osoby bez wyrobionej karty nie będą mogły wystąpić o wypłatę żadnych świadczeń socjalnych. Jest to najlepszy sposób na wyeliminowanie oszustw socjalnych.

Niedawno pojawiły się też informacje, że karta Public Services Card będzie wymagana także przy egzaminie na prawo jazdy oraz przy wyrabianiu lub odnawianiu paszportu. Tym samym karta PSC zaczęła pełnić funkcję dowodu osobistego, chociaż nie zostało to formalnie zatwierdzone przez rząd.