Kobieta wygrała pieniądze od agencji. Nie chcieli wynająć jej mieszkania

Samotna matka wygrała sprawę o dyskryminację przy wynajmie mieszkania w Irlandii.

Workplace Relations Commission wyznaczyła karę agencji nieruchomości, która dopuściła się dyskryminacji podczas wynajmu mieszkania samotnej matce.

W raporcie WRC nie podano danych żadnej ze stron. Wiadomo, że kobieta znalazła ogłoszenie z ofertą wynajmu dwupokojowego mieszkania w Dublinie. W przesłanym do agencji e-mailu poinformowała, że jest samotną matką z małym dzieckiem i chce wynająć mieszkanie poprzez system HAP. Wyjaśniła krótko na czym polega ten system i poprosiła o odpowiedź.

Pracujący dla agencji mężczyzna odpisał, że system HAP jest akceptowany, lecz właściciel mieszkania chce je wynająć dla pary. Kobieta nie próbowała już nic uzyskać w agencji, zamiast tego znalazła mieszkanie w innym miejscu, a wspomnianą agencję zgłosiła do Workplace Relations Commission. We wniosku stwierdziła, że dyskryminacja nie dotyczy faktu, iż jest samotną matką, lecz faktu, że jest singlem.

Urzędnik orzekający z WRC stwierdził, że kobieta została zdyskryminowana przez agencję nieruchomości. Treść odmowy, którą otrzymała, była niewłaściwa, a komunikacja „zbyt uboga”. W związku z tym przyznano kobiecie kwotę 3.000 euro w ramach zadośćuczynienia.