Według IHCA usunięcie wszystkich zaległości w Irlandii może potrwać wiele lat.
Irlandzkie Stowarzyszenie Konsultantów Szpitali (IHCA) twierdzi, że usunięcie zaległości w odroczeniu opieki specjalistów podczas pandemii może zająć nawet 15 lat.
Kolejki do lekarzy w Irlandii
Na listach oczekujących na wizytę u lekarza specjalisty w całej Irlandii jest obecnie ponad 907 000 osób, w tym 101 100 dzieci.
Według IHCA do 2030 roku będzie brakować 5 000 dodatkowych łóżek w szpitalach, przez co pacjenci będą dłużej czekać na krytyczne zabiegi i leczenie.
Prof. Irvine, prezes IHCA, twierdzi, że już teraz odroczona opieka prowadzi do pominięcia diagnozy i pacjenci pojawiają się przez to w stanie bardziej zaawansowanej choroby.
Lekarze w Irlandii
Informacje podane przez IHCA wskazują także, że około 108 lekarzy zajmujących stanowiska konsultantów szpitalnych w Irlandii nie jest w pełni wyszkolonymi specjalistami.
Osoby te nie figurują w rejestrze specjalistów, który stanowi gwarancję ich kwalifikacji. Według IHCA stwarza to obawy o bezpieczeństwo pacjentów.
Tymczasem kryzys zatrudnienia w sektorze medycznym w Irlandii pogłębia się. Brakuje rekordowej liczby 882 stałych konsultantów, część wakatów jest obsadzana tylko tymczasowo.
Niektóre stanowiska nie przyciągają żadnych kandydatów bądź aplikują na nie nieodpowiedni kandydaci. Są też lekarze, którzy aplikują o dane stanowisko, lecz potem zmieniają zdanie.
IHCA oskarża przy tym rząd o „konsekwentne niewykonanie planów, budżetów i obietnic ministerialnych”, co prowadzi to do „ciągłego exodusu talentów medycznych i chirurgicznych za granicę”.