Wczoraj doszło do kolejnych zatrzymań osób podejrzanych o działalność terrorystyczną w Irlandii.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o mężczyźnie zatrzymanym w Waterford pod zarzutem działalności na rzecz terrorystów ze Środkowego Wschodu – czytaj: Aresztowano ich pod zarzutem terroryzmu. Akcja Gardy i służb specjalnych

Wczoraj rano doszło do kolejnych zatrzymań, tym razem w Dublinie. Funkcjonariusze Gardy z jednostki specjalnej (SDU) dokonali szeregu przeszukań w Stepaside, Swords i South Circular Road, a także w Trim, w hrabstwie Meath.

Podczas specjalnej akcji zatrzymano dwóch mężczyzn. Jeden z nich pochodzi z Algierii, a drugi z Maroko. Na stałe od wielu lat mieszkają w Irlandii. Mężczyźni przebywają obecnie w areszcie w Blackrock. Skonfiskowano ich laptopy i inne urządzenia elektroniczne, które zawierać mogą ważne dla śledztwa dowody.

Według informacji rzecznika Gardy, aresztowani podejrzani są o działanie na terenie Irlandii na rzecz terrorystów z ISIS. Prawdopodobnie są oni odpowiedzialni za pranie pieniędzy dla dżihadystów. Detektywi Gardy prześwietlają także ich profile w portalach społecznościowych. Jest możliwe, że zatrzymani mężczyźni są odpowiedzialni także za inne przestępstwa związane z terroryzmem.

Zgodnie z informacjami członków SDU na terenie Irlandii mieszka na chwilę obecną około 20 osób, które działają na rzecz terrorystów i które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla mieszkańców. Żadna z tych osób nie pochodzi z grupy uchodźców, która przybyła z Syrii. Większość z tych 20 osób mieszka w Dublinie. Potwierdzono także, że kilka osób obserwowanych jest w Galway i Mayo.

Funkcjonariusze Gardy uważają, że zagrożenie dla Irlandii nadal jest mało prawdopodobne, chociaż nie jest wykluczone. W styczniu br. rząd przeznaczył dodatkowe 55 milionów euro na działalność specjalnej jednostki Gardy SDU, by zwiększyć ochronę mieszkańców Irlandii przed ewentualnym atakiem terrorystycznym.