POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Jedna z chorób zakaźnych jednak się rozprzestrzenia w Irlandii.

Wzrost zachorowań na odrę – mieszkańcy hrabstwa Dublin i Meath ostrzegani się przed rozprzestrzeniającą się w tym rejonie chorobą. HSE apeluje o zachowanie podstawowych zasad higieny.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy potwierdzono chorobę już u 17 osób – 12 przypadków w hrabstwie Dublin, a 5 przypadków w hrabstwie Meath. Są wśród nich zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

Dyrektor HSE w tym rejonie ostrzega przed poważnymi konsekwencjami choroby. Niektóre powikłania odry mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla osób, które nie były szczepione przeciw odrze.

Osoby, które podejrzewają u siebie odrę, powinny telefonicznie skontaktować się ze swoim lekarzem GP, a także odizolować się od reszty domowników. Dzieci pacjenta nie powinny uczęszczać w tym czasie do szkół i żłobków. Osoba chora może zarażać nawet 4 dni przed wystąpieniem wysypki oraz 4 dni po jej wystąpieniu.

Symptomy choroby pojawiają się zazwyczaj w okresie 10 dni po zakażeniu i przeważnie przypominają przeziębienie. U osób, które otrzymały szczepionkę przebieg choroby jest zazwyczaj lekki i nie prowadzi do powikłań.

Czytaj także: UWAGA – Groźna choroba zakaźna w Irlandii. HSE potwierdza przypadki zachorowań