Polonia Irlandia

HSE potwierdza nowe przypadki groźnej choroby zakaźnej w Irlandii.

Departament Zdrowia Publicznego (HSE) poinformował o wykryciu nowych przypadków zachorowań na groźną chorobę zakaźną w Irlandii.

Kilka miesięcy temu ognisko odry wykryto w północnym Dublinie. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele HSE potwierdzili, że nowe ognisko choroby wystąpiło w Limerick. Jak do tej pory odnotowano już 10 takich przypadków. Trwają czynności wyjaśniające okoliczności zachorowania pacjentów.

HSE uspakaja, że osoby, które otrzymały pełną dawkę szczepionki przeciwko odrze, rzadko chorują na tę chorobę, a jej przebieg jest bardzo łagodny. Na wysokie ryzyko powikłań narażone są osoby, które nie przyjęły pełnej bądź żadnej dawki szczepionki MMR.

W związku z wykryciem nowych przypadków zachorowań HSE prewencyjnie zaleca szczepienia MMR (odra, świnka, różyczka) osobom, które nie przyjęły pełnej bądź żadnej dawki. Osoby, które podejrzewają u siebie odrę, powinny skontaktować się ze swoim lekarzem GP bądź z Departamentem Zdrowia Publicznego pod numerem: 061 – 483338.

Symptomy choroby pojawiają się około 10 dni od zakażenia. Objawy przypominają z początku przeziębienie. Pacjenci mają katar, kaszel, gorączkę, zaczerwienione oczy. Wysypka początkowo pojawia się na twarzy, a następnie roznosi się po całym ciele.