Kolejne święto kobiet w Irlandii - dzień wolny

Według tradycji w Irlandii to oficjalne zakończenie świąt Bożego Narodzenia.

Przyszedł czas na kolejne święto kobiet w Irlandii czyli Little Women’s Christmas (irl. Nollaig na mBan).

Święto Trzech Króli

To tradycyjne święto odbywa się każdego roku 6 stycznia czyli w Dzień Objawienia Pańskiego zwanego potocznie świętem Trzech Króli.

Jest to bardzo stara tradycja, która na przestrzeni lat zmieniła swoje znaczenie. Wcześniej w ten dzień wszystkie kobiety porzucały sprzątanie, gotowanie i opiekę nad dziećmi, aby spotkać się z innymi kobietami.

Było to w czasach, gdy kobietom nie wolno było pracować zawodowo, a ich życie wypełniały właśnie obowiązki dbania o dom i rodzinę.

Tylko przez jeden dzień w roku kobiety „mogły sobie odpocząć” i spędzić „czas wolny” w gronie przyjaciółek i innych kobiet z rodziny. Ich pracę w domu wykonywali wówczas mężowie.

Święto kobiet w Irlandii

Na przestrzeni lat zmieniło się znaczenie tego święta kobiet w Irlandii. Zniknęła wyjątkowość tego dnia i jego charakter.

Nadal w tym dniu składa się choinkę i inne dekoracje świąteczne na następny rok. Kończą się też ferie świąteczne dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Obecnie kobiety pełnią jednak ważne role w społeczeństwie, pracują zawodowo, a tradycja „Małego Bożego Narodzenia” przekształciła się w kolejny dzień spotkań w gronie innych lubiących śmiech i zabawę kobiet.