POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Premier Irlandii ostrzega przed łamaniem przepisów dotyczących ochrony zdrowia.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego w Irlandii sprzeciwiają się „nieuzasadnionemu” odkładaniu sakramentów Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania.

Komunia i bierzmowanie

Wielu biskupów nakazuje swoim parafiom lekceważyć wytyczne rządu i przystąpić do udzielania sakramentów już od połowy sierpnia.

Biskup Waterford i Lismore, Alphonsius Cullinane, powiedział, że po zaobserwowaniu ostatnio dużych tłumów zbierających się we „wszelkich miejscach”, wierzy, że „nie ma żadnego uzasadnionego powodu dla dalszego odkładania sakramentów dla naszych dzieci”.

Podobnie do sprawy odnoszą się biskupi Navan i Meath. Wydaje się też, że decyzje o wznowieniu udzielania sakramentów popierane są przez większą część rodziców.

Stanowisko przedstawicieli Kościoła wynika również z faktu, że od 5 sierpnia możliwe będzie w Irlandii ponowne udzielanie sakramentu chrztu, wzrośnie też maksymalna liczba gości dopuszczonych do udziału w ślubie (z 50 do 100).

Biskup Tom Deenihan stwierdził:

Zawsze stosowaliśmy się do wszystkich rad rządu, ale wydaje się nieco nielogiczne, że możemy pomieścić dużą liczbę w naszych kościołach na msze, śluby i pogrzeby, ale nie możemy zrobić tego samego w przypadku komunii i bierzmowań.

Na wezwanie biskupów zareagował Taoiseach Micheál Martin, który stwierdził, że „ograniczenia są trudne”, ale wezwał Kościół, aby nie naciskał na żadne jednostronne naruszenia przepisów dotyczących ochrony zdrowia.

Ochrona zdrowia

Biskupi zapewniają jednak, że odpowiednie protokoły obowiązujące obecnie w kościołach zostaną utrzymane, a rodzinom przypomni się o potrzebie przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony zdrowia publicznego w odniesieniu do interakcji społecznych po uroczystości kościelnej.

Podobnie jak w zeszłym roku, te liturgie będą odbywać się z małymi grupami dzieci, w których obecność jest ograniczona do dziecka, rodziców/opiekunów i świadka.