POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Przedstawiciele HSE apelują do mieszkańców Irlandii w ważnej sprawie.

Zaczęły właśnie obowiązywać nowe restrykcje w Irlandii. Zamknięte zostały sklepy, obowiązuje też zakaz przemieszczania się poza 5 km od miejsca zamieszkania oraz zakaz odwiedzin w prywatnych domach i ogrodach.

Na obszarze całego kraju rozstawiono liczne punkty kontrole Gardy, patrole obecne będą również w miejscach rekreacji czy parkach.

Rzecznik Gardy poinformował, że funkcjonariusze mają za zadanie zachęcać mieszkańców do przestrzegania wytycznych dotyczących zdrowia publicznego.

Tymczasem przedstawiciele HSE proszą, by mieszkańcy „pozostali w domach i zachowywali się tak, jakby mieli Covid-19”.

Od teraz osoby określane jako bliskie kontakty przypadków Covid-19 nie będą testowane na obecność wirusa. Jest to pokłosie przeciążonego systemu „track and trace”.

Średnia liczba kontaktów przypadających na jeden przypadek zakażenia wzrosła z 2,5 w listopadzie do 6,3 w ostatnich dniach.

Oznacza to dziesiątki tysięcy potencjalnych nowych zakażeń, przy czym wykonanie tak wysokiej liczby testów dziennie nie jest możliwe – zdaniem ekspertów ds. zdrowia.

Osoby wykazujące symptomy Covid-19 powinny ograniczyć poruszanie się przez 14 dni i skontaktować się ze swoim lekarzem GP.

Dr Nolan, przewodniczący Irish Epidemiological Modeling Advisory Group z NPHET ostrzegł, że jeśli transmisja wirusa w kraju nie zostanie powstrzymana, to do 23 stycznia może być 3.000 przypadków Covid-19 dziennie.

Więcej: hse.ie