POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Właściciel popularnej strony internetowej chce pomóc najemcom w Irlandii.

Firma będąca właścicielem popularnej w Irlandii strony internetowej będzie usuwać treści dyskryminujące potencjalnych najemców nieruchomości. Jest to dobra wiadomość dla osób na rynku wynajmu, które często mają problem ze znalezieniem domu lub apartamentu.

Wynajem nieruchomości

Właściciel Daft.ie doszedł do porozumienia z Irlandzką Komisją Praw Człowieka i Równości (IHREC) i zgodził się opracować procesy identyfikowania i usuwania ogłoszeń wykluczających niektóre osoby na rynku wynajmu.

Sprawa miała swój początek już w 2019 roku, kiedy to Komisja WRC (Workplace Relations Commission) zaleciła Daft.ie blokowanie ogłoszeń, których treści mogą dyskryminować potencjalnych najemców.

Wymieniono treści:

  • Dodatek mieszkaniowy (Rent Allowance) nie jest akceptowany
  • Odpowiedni tylko dla rodziny lub osób pracujących
  • Odpowiedni dla młodych pracujących osób
  • Wymagane referencje od pracodawcy

Przedstawiciele Daft.ie argumentowali, że moderatorzy nie mają wpływu na edycję treści ogłoszeń. Zapewniali też, że osoby umieszczające ogłoszenia są informowane o zakazie publikowania dyskryminujących treści.

Koniec dyskryminacji

Jak informuje portal TheJournal.ie, ten trwający już wiele lat spór został wreszcie zakończony. Już niedługo na stronie Daft.ie nie będzie ogłoszeń wykluczających najemców, którzy pobierają dodatek mieszkaniowy lub HAP, są samotni lub mają dzieci, osób starszych, młodych itp.

Blokowane będą też ogłoszenia, w których właściciel oczekuje podania aktualnego statusu zatrudnienia bądź podania informacji dotyczących dochodów najemców.