Koniec podwyżek cen energii w Irlandii? Jest decyzja o podatku

Podatek ma pomóc konsumentom i przedsiębiorstwom w Irlandii w rosnących rachunkach za energię elektryczną.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, mieszkańcy muszą liczyć się z wyższymi rachunkami za energię. W październiku u dostawców energii w Irlandii zaczną obowiązywać nowe stawki za prąd i gaz.

Rachunki za energię

Rząd zapewnił w Budżecie 2023 trzy dopłaty do rachunków za energię elektryczną, jednak część społeczeństwa domaga się nałożenia limitów na ceny energii.

Od kilku miesięcy mówi się jednak o „niemoralnych zyskach” firm energetycznych, a irlandzki rząd wzywany jest do wprowadzenia podatku od nadzwyczajnych zysków (windfall tax).

Podatek od nadzwyczajnych zysków

W piątek odbyło się w Brukseli specjalne spotkanie ministrów ds. energii, na którym zdecydowano o wprowadzeniu podatku od nadzwyczajnych zysków od firm energetycznych.

Podatek umożliwi zebranie miliardów euro, które można wykorzystać, aby pomóc konsumentom i przedsiębiorstwom w rosnących rachunkach za energię elektryczną.

Jak podaje Newstalk, państwa członkowskie uzgodniły, że rządy krajowe mogą ograniczyć cenę energii do 180 euro za megawatogodzinę i mogą przejąć wszystkie zyski powyżej tej stawki.

Prawdopodobnie limit zostanie wprowadzony na początku przyszłego roku i może obowiązywać nawet przez dwa lata.

Irlandzki Minister Środowiska, Eamon Ryan, poinformował, że Irlandia może dzięki temu zyskać nawet do 2 miliardów euro. Rząd twierdzi, że podatek od firm energetycznych pozwoli na udzielenie większego wsparcia dla mieszkańców.