POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Oświadczenie zostało opublikowane po spotkaniu Komitetu Gabinetu ds. Covid-19 działającego przy rządzie Irlandii.

Liczba przypadków

Zastępca Naczelnego Lekarza, dr Ronan Glynn, poinformował w piątek 6 sierpnia, że 14-dniowy wskaźnik zapadalności na Covid-19 w Irlandii jest teraz najwyższy od początku lutego i wynosi 386 na 100.000 osób.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowano 18.000 nowych zakażeń. Dr Glynn informował też, że tylko 3% przypadków dotyczy osób w wieku powyżej 65 lat, a częstość występowania pozostaje najwyższa u osób w wieku 16-34 lat.

Zastępca Dyrektora Medycznego powiedział też, że kraj doświadcza wysokiego poziomu zachorowań i że perspektywy na nadchodzące dni są „niepewne”.

Chociaż związek między przypadkami a ciężką chorobą został bardzo znacznie osłabiony przez szczepienia, nie został całkowicie zerwany i niestety ze względu na wysoką zachorowalność nadal widzimy coraz większą liczbę osób w szpitalach.

Dr Glynn uważa też, że stosowanie szczepionek w Irlandii jest „fenomenalne” i wezwał mieszkańców do skorzystania z tymczasowych punktów szczepień, które ponownie działają w ten weekend.

W piątek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 1.782 nowe przypadki Covid-19. Liczba osób hospitalizowanych z wirusem wynosi 189, z czego 30 osób znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.

Koniec restrykcji

Tymczasem premier Irlandii, Micheál Martin, poinformował, że rząd zamierza opracować plan złagodzenia lub zniesienia pozostałych restrykcji. Odniósł się przy tym do oświadczenia opublikowanego na rządowej stronie.

Stwierdzono w nim, że program szczepień jest prowadzony w sposób sprawny – do tej pory pierwszą dawkę szczepionki w Irlandii otrzymało 3,2 mln osób, w pełni zaszczepionych jest 2,85 mln mieszkańców.

W oświadczeniu stwierdzono również, że dobrze przebiega także proces testowania, śledzenia i izolacji w społeczeństwie. W sumie przeprowadzono już ponad 6 mln testów w Irlandii. Tylko w lipcu wykonano ich aż 385.000.

Premier powiedział, że rząd „rozumie frustrację odczuwaną przez te sektory gospodarki i społeczeństwa, które pozostają poważnie ograniczone lub całkowicie zamknięte”. Twierdzi jednak, że restrykcje są oparte na poradach dotyczących zdrowia publicznego.

Taoiseach odniósł się również do napiętej sytuacji z przedstawicielami Kościoła i powiedział, że jest nadzieja, iż ograniczenia dotyczące ceremonii komunii i bierzmowania zostaną zniesione we wrześniu – w zależności od sytuacji epidemicznej w tym czasie.

W oświadczeniu poinformowano, że rząd zamierza monitorować sytuację i program szczepień w kraju, aby do końca sierpnia opublikować mapę drogową złagodzenia lub całkowitego usunięcia pozostałych ograniczeń.