Podwyżka cen ma przyczynić się do zmniejszenia spożycia alkoholu w Irlandii.

Jak podają irlandzkie media, minimalna cena jednostkowa alkoholu (MUP) zostanie wprowadzona od stycznia 2022 roku. Po wprowadzeniu nowych przepisów ​​alkohol nie będzie mógł być sprzedawany poniżej ustalonej ceny minimalnej.

Ceny alkoholu

Minimalna cena będzie oparta na ilości alkoholu w napoju, mierzonej w gramach. Im mocniejszy napój, tym więcej będzie kosztować konsumenta. Wyroby będą kosztować co najmniej 10 centów za gram alkoholu.

Cena puszki piwa ma wynosić minimum €1.70, za butelkę wina trzeba będzie zapłacić co najmniej €7,40. W przypadku wódki lub ginu cena ma wynosić minimum €22,09 za butelkę o pojemności 700 ml.

Podwyżka cen

Wprowadzenie minimalnej ceny jednostkowej nie wpłynie na podwyżkę cen wyrobów alkoholowych w pubach, klubach i restauracjach. W tych lokalach alkohol jest już sprzedawany znacznie powyżej progu minimalnej ceny jednostkowej.

MUP w dużej mierze wpłynie na podwyżkę cen taniego alkoholu sprzedawanego w supermarketach i sklepach monopolowych (Off-Licence), co jest celem rządu.

Minimalna cena jednostkowa jest wprowadzana w ramach ustawy o zdrowiu publicznym Public Health (Alcohol) Act 2018. Jest to jeden z wielu podjętych działań, których celem jest zmniejszenie szkód, jakie alkohol powoduje w społeczeństwie w Irlandii.