Koniec ulgi w opłatach w Irlandii - wraca pełna cena

Irlandzkie ministerstwo potwierdziło zakończenie programu specjalnych zniżek.

Ministerstwo Transportu w Irlandii potwierdziło zakończenie programu specjalnych zniżek.

Zniżki dla kierowców w Irlandii

Program umożliwiający kierowcom pojazdów elektrycznych opłacanie przejazdu autostradą za połowę ceny dobiega końca w grudniu.

Program Low Emission Vehicle Toll Incentive Scheme wprowadzono pięć lat temu w celu przekonania kierowców do pojazdów elektrycznych.

Decyzja o zakończeniu programu ma miejsce równocześnie z redukcją dotacji na zakup pojazdów elektrycznych z 5000 euro do 3500 euro.

Ministerstwo Transportu potwierdziło, że zniżki zostaną zakończone. „Program Low Emission Vehicle Toll Incentive Scheme (LEVTI) zakończy się 31 grudnia 2023 roku” – poinformowało RTE News At One w oficjalnym oświadczeniu.

Samochody elektryczne w Irlandii

Według danych z Narodowego Rejestru Pojazdów i Kierowców, na irlandzkich drogach aktualnie jeździ 107 373 pojazdów elektrycznych.

Ministerstwo ogłosiło, że rządowe inwestycje w pojazdy elektryczne teraz skupią się na „wsparciu infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych”.

Dodano, że ta zmiana jest zgodna z polityką innych krajów europejskich, takich jak Norwegia, Niemcy i Francja, które również ograniczają subsydia dla pojazdów.

Ministerstwo Transportu podkreśliło, że nadal obowiązują inne zachęty, takie jak programy zakupu ładowarki do domu i mieszkania, ulga podatkowa Benefit-in-kind dla pojazdów elektrycznych z baterią oraz zwolnienie od podatku od wartości pojazdu (VRT) do 5000 euro.

Dostępne są także dotacje dla kierowców taksówek przechodzących na pojazdy elektryczne oraz dla ciężarówek średnich (HDVs), aby ułatwić przejście między pojazdem o niskiej emisji a pojazdem z napędem spalinowym.

Rząd zakłada, że do 2030 roku na irlandzkich drogach będzie jeździło 945 000 pojazdów elektrycznych.