To dobra wiadomość dla osób wynajmujących dom lub apartament w Irlandii.

Komisja WRC (Workplace Relations Commission) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najemców, którzy spotykają się z dyskryminacją w Irlandii.

Kilka dni temu zaczęto głośno mówić o dyskryminacji na rynku wynajmu w Irlandii. Najgorsze doświadczenie w tym temacie mają obcokrajowcy. W Dublinie jedną trzecią osób na liście oczekujących na dom socjalny stanowią obywatele innych państw niż Irlandia.

To, według organizacji charytatywnych oznacza, że obcokrajowcy doświadczają trudności na rynku wynajmu. Ten wniosek wydaje się potwierdzać komisja WRC, która właśnie wprowadza oczekiwane od dawna zmiany.

Zdaniem komisji największa w Irlandii strona internetowa rynku nieruchomości Daft.ie powinna blokować ogłoszenia, które mogą dyskryminować potencjalnych najemców.

Wśród ogłoszeń na tym portalu znaleziono określenia, które mogą dyskwalifikować osoby poszukujące domu lub apartamentu. Od teraz blokowane mają być ogłoszenia zawierające treści:

  • Dodatek mieszkaniowy (Rent Allowance) nie jest akceptowany
  • Odpowiedni tylko dla rodziny lub osób pracujących
  • Odpowiedni dla młodych pracujących osób
  • Wymagane referencje

Przedstawiciele Daft.ie argumentują, że moderatorzy nie mają wpływu na edycję treści ogłoszeń. Zapewniają też, że osoby umieszczające ogłoszenia są informowane o zakazie publikowania dyskryminujących treści.

Natomiast dodawanie ogłoszenia na stronie Daft.ie z informacją o braku akceptacji dodatku Rent Allowance jest zakazane już od 2015 roku.