POLONIA IRLANDIA

Trwa ogólnonarodowa debata na temat nowego pomysłu rozwiązania kryzysu mieszkaniowego w Irlandii.

Ceny wynajmu domów i apartamentów w Irlandii nadal rosną. Niemal w każdym miesiącu podawane są najnowsze dane przedstawiające aktualne ceny, jakim muszą sprostać najemcy.

Na czym polega plan podwyżek czynszów w Irlandii?

Przedstawiciele partii Sinn Fein wzywają rząd do „zamrożenia” cen wynajmu na okres trzech lat. Ma to zatrzymać podwyżki i przyczynić się do rozwiązania kryzysu mieszkaniowego w Irlandii.

Zdaniem wielu osób wprowadzenie czynszów regulowanych nie sprawdziło się i najemcy zmuszeni są płacić coraz to wyższe stawki za wynajem. Niestety wysokie ceny wynajmu przyczyniły się do drastycznego wzrostu liczby osób bezdomnych i przebywających w ośrodkach pobytu tymczasowego (Emergency Accommodation).

Czy jest szansa na realizację planu opozycji?

Taoiseach Leo Varadkar odrzucił ten pomysł bo jego zdaniem „zamrożenie czynszów” nie rozwiąże problemu, a tylko przyczyni się do pogorszenia sytuacji na rynku wynajmu. Opozycja nie zamierza jednak rezygnować z pomysłu i zapowiada walkę o dobro najemców.

Do ogłoszenia Budżetu 2019 w Irlandii zostało tylko kilka tygodni. W najbliższym czasie możemy więc spodziewać się wysypu wielu projektów i planów finansowych od różnych partii i organizacji społecznych. W tym roku oczy wszystkich zwrócone są właśnie na kwestię rozwiązania kryzysu mieszkaniowego.