POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Wejdą w życie zapowiadane zmiany dotyczące sprzedaży alkoholu w Irlandii.

Zapowiadane w lipcu przez premiera Leo Varadkar zmiany przepisów zostały właśnie zatwierdzone. Oznacza to koniec z tanim alkoholem na półkach w sklepach.

Premier Irlandii (Taoiseach) Leo Varadkar dążył do wprowadzenia nowych przepisów jeszcze w tym roku:

Czytaj więcej: Tani alkohol zniknie z półek sklepowych. Premier Irlandii stwierdził: alkohol to narkotyk

Przewiduje się, że ceny tanich alkoholi wzrosną dwukrotnie. Prawdopodobnie najtańsza puszka piwa będzie kosztowała co najmniej €2, butelka najtańszego piwa około €1.30, butelka wina minimum €7.50, a butelka 0.75 ml wyrobu spirytusowego €24. Jednak większość klientów spodziewa się, że realne ceny będą jeszcze wyższe niż te przewidywane.

Dodatkowo właściciele sklepów nie będą mogli wystawiać produktów alkoholowych w celach promocyjnych, nie będzie można także reklamować wyrobów alkoholowych w pobliżu placówek szkolnych, w kinach, parkach, autobusach, pociągach, w prasie drukowanej ani na billboardach. W telewizji reklama alkoholu nie będzie mogła się pojawić przed godziną 21:00, a sama reklama nie może przedstawiać osób spożywających alkohol.

Producenci wyrobów alkoholowych będą odpowiedzialni za umieszczanie na swoich produktach informacji o zagrożeniu dla zdrowia i życia konsumentów w związku ze spożyciem alkoholu. Za nieprzestrzeganie nowych przepisów będzie groziła odpowiedzialność karna.