Koniec z telefonami w szkołach - nowy program w Irlandii

Celem programu jest ochrona zdrowia psychicznego uczniów w Irlandii.

Pierwsze hrabstwo w Irlandii wprowadza nowy program w celu ochrony zdrowia psychicznego uczniów.

Nowy program w Irlandii

Program dotyczy na razie uczniów szkół podstawowych w hrabstwie Waterford. Do rodziców tych uczniów zostanie skierowana prośba, aby nie dawali swoim dzieciom smartfonów, w obliczu rosnących obaw o ich wpływ na psychikę dzieci i relacje rówieśnicze.

W specjalnie utworzonym formularzu pojawi się apel, aby nie pozwalać swoim dzieciom na korzystanie ze smartfonów, mediów społecznościowych i gier w czasie pobytu w szkole.

Wszystkie szkoły w mieście i hrabstwie zobowiązały się także do wspierania rodziców w podejmowaniu tej decyzji.

Rośnie obawa, że dzieci stają się mało aktywne i spędzają zbyt dużo czasu przed ekranami. Ogromnym zmartwieniem rodziców jest także cyberprzemoc i negatywny wpływ niektórych treści z mediów społecznościowych.

Szkoły w Irlandii

Szkoły podstawowe w hrabstwie Waterford zainspirowały się sukcesem podobnego programu, który przeprowadzono w ośmiu szkołach w Greystones w hrabstwie Wicklow.

W szkołach tych kilka miesięcy temu przyjęto dobrowolny „kodeks bezsmartfonowy”. Placówki te współpracują także z ogólnokrajową organizacją charytatywną Barnardos.

Poinformowano, że program „Gen Free: Wolni od smartfonów, wolni od mediów społecznościowych i wolni, by być dziećmi” będzie organizowany przez każdą szkołę podstawową w sposób indywidualny, przy współpracy z rodzicami.