Konto w mediach społecznościowych powinno być zakładane tylko z dowodem tożsamości – możliwe nowe przepisy w Irlandii.

Przedstawiciele Children’s Rights Alliance, CyberSafeKids i ISPCC (Irlandzkie Towarzystwo ds. Zapobiegania Okrucieństwu wobec Dzieci) wzywają irlandzkich polityków do wprowadzenia nowych przepisów w ramach ustawy Online Safety and Media Regulation Bill.

Konto w mediach społecznościowych

Komisja Oireachtas rozpoczęła przedlegislacyjną analizę ustawy o bezpieczeństwie w internecie, która ustanowi Komisję ds. Mediów. Komisja ta będzie potencjalnie jednym z najpotężniejszych organów regulacyjnych w kraju, ponieważ będzie nadzorować wszystkie media, w tym firmy technologiczne.

Bezpieczeństwo w sieci

Coraz większy nacisk wywierany jest na rząd, aby ostatecznie uregulowano prawo dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

Jedną z propozycji jest obowiązek okazania dowodu tożsamości przy zakładaniu konta na portalach społecznościowych. Pomysł spotkał się z pozytywną reakcją wielu polityków z różnych stron areny politycznej.

Nowe przepisy

Senator Fianna Fáil, Malcolm Byrne, powiedział, że jeśli ktoś chce otworzyć konto bankowe online, jest proszony o paszport lub inny dowód tożsamości.

Jego zdaniem taki sam mechanizm powinien obowiązywać dla wszystkich kont w mediach społecznościowych, w tym na Twitterze, Facebooku i TikToku. Platformy internetowe powinny być w stanie zweryfikować tożsamość osoby stojącej za kontem – uważa senator.

W podobnym tonie wypowiada się Eoin Ó Broin z partii Sinn Féin:

Aby mieć pewność, że ludzie nie wybiorą anonimowości w celu szerzenia nienawiści, zastraszania, oszczerstw lub niewłaściwych celów, każdy, kto autoryzuje to konto, powinien mieć możliwość zweryfikowania i podania informacji o właścicielu tego konta, jeśli na przykład istnieje naruszenie prawa i Garda potrzebuje tych informacji.

Polityk dodał, że rozumie przypadki, w których dana osoba może nie chcieć ujawnienia swojej tożsamości w internecie. Mimo to platformy społecznościowe powinny mieć możliwość jej weryfikacji podczas zakładania konta.