Kontrola setek tysięcy świadczeń socjalnych w Irlandii. Nowa strategia rządu

Minister ds. Opieki Społecznej w Irlandii ogłosiła nową strategię rządu do zwalczania wyłudzeń świadczeń socjalnych.

Przez następne cztery lata prowadzona będzie kontrola w ramach nowej strategii przeciwko osobom wyłudzającym pomoc socjalną w Irlandii.

Kampania przeciwko „oszustom socjalnym” w Irlandii

Po raz pierwszy rząd Irlandii przeprowadził taką kampanię w 2017 roku. W całym kraju można było zobaczyć banery informujące, że każda osoba, która wyłudza jakiekolwiek świadczenia irlandzkiej pomocy społecznej, oszukuje wszystkich mieszkańców.

Po jakimś czasie uznano jednak, że kampania “Oszuści socjalni oszukują nas wszystkich” (Welfare Cheats, cheat us all) była błędem. Stwierdzono, że nie powinno się zestawiać ze sobą tych dwóch słów: oszustwo i pomoc socjalna.

Połączenie tych słów może sugerować, że każda osoba, która pobiera jakiekolwiek świadczenie z opieki społecznej, jest oszustem.

Nowa strategia wyłapywania oszustów

Minister ds. Opieki Społecznej Regina Doherty zapowiedziała, że jeszcze w tym roku skontrolowanych zostanie ponad 750.000 świadczeń socjalnych. Kampania ma potrwać następne cztery lata i ma zapobiec oszustwom, wykryć błędy i wyłudzenia oraz ułatwić odzyskanie pieniędzy.

Poważne nadużycia finansowe mają być zwalczane za pośrednictwem specjalnej jednostki dochodzeniowej. Uruchomiona zostanie też infolinia, aby zachęcić społeczeństwo do zgłaszania przypadków, gdzie podejrzewa się takie oszustwo.

Planowana jest również ścisła współpraca między poszczególnymi wydziałami opieki społecznej w celu zapobiegania oszustwom i nieprzestrzeganiu przepisów.

Szacuje się, że dzięki nowej strategii rządu uda się zaoszczędzić 530 milionów euro. Spodziewane jest też odzyskanie 95 milionów euro z nadpłaconych środków.