Kontrole kierowców w Irlandii - Garda ma nowe urządzenia

Urządzenia będą wykorzystywane podczas rozpoczętej właśnie specjalnej akcji Gardy w Irlandii.

Funkcjonariusze Gardy otrzymali nowe urządzenia do kontroli kierowców. Urządzenia będą wykorzystywane podczas rozpoczętej właśnie specjalnej akcji w Irlandii.

Akcja Gardy

Akcja Gardy zaplanowana została na najbliższych sześć tygodni i ma na celu poprawę bezpieczeństwa na irlandzkich drogach.

Jak wynika z najnowszych danych, do tej pory w 2022 roku w wypadkach drogowych w Irlandii zginęło 146 osób – to o 27 więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Funkcjonariusze Gardy skoncentrują się na sprawdzaniu trzeźwości kierowców, ponieważ zgodnie z przyjętym planem dąży się do zmniejszenia liczby osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

Podczas akcji sprawdzane będą także inne wykroczenia drogowe, takie jak korzystanie z telefonów komórkowych, przekraczanie prędkości oraz brak zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Kontrole drogowe

Nowe urządzenie, które wydano funkcjonariuszom Gardy na terenie całego kraju, działa jak test antygenowy i wykrywa większą gamę środków odurzających, jak zapowiedziano podczas ogłoszenia akcji.

Minister Stanu w Departamencie Transportu, Hildegarde Naughton, poinformowała, że wyposażenie Gardy w nowe możliwości do kontroli drogowych jest częścią Irlandzkiej Strategii Bezpieczeństwa Drogowego.

Funkcjonariusze będą teraz mogli w krótszym czasie uzyskać wyniki z przeprowadzonej kontroli stanu trzeźwości kierowców (od 2 do 8 minut), a urządzenie jest łatwe w obsłudze.