Doradca z WHO ma ważne informacje dla rządu w Irlandii.

Doradca Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ze Szwecji uważa, że irlandzki rząd nie powinien budować swojej strategii Covid-19 wokół możliwej szczepionki.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o wstępnej dacie pojawienia się szczepionki przeciwko Covid-19 w Irlandii:

Więcej: Jest wstępna data pojawienia się szczepionki Covid-19 w Irlandii

Jednak dr Johann Giesecke z WHO ostrzega członków Komitetu ds. Koronawirusa w irlandzkim parlamencie Dáil, że na szczepionkę może trzeba będzie długo czekać. Uczula też, iż szczepionka może nie być skuteczna u tych, którzy jej najbardziej potrzebują.

Dr Giesecke chce doradzić rządowi w Irlandii, aby zezwolił na rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 w „kontrolowany” sposób wśród osób poniżej 60 roku życia.

Jego zdaniem rząd powinien skoncentrować się na osobach starszych i schorowanych, przeprowadzając częste testy personelu i rezydentów domów opieki.

Z zaleceniem szwedzkiego lekarza nie zgadza się irlandzki profesor zajmujący się chorobami zakaźnymi – dr Sam McConkey. Jego zdaniem strategia przyjęta przez Szwecję nie jest właściwa.

Jest tam wiele problemów; po pierwsze, Szwecja ma znacznie wyższy wskaźnik śmiertelności niż nasz, więc nie działa. Po drugie, ich gospodarka spadła bardziej niż gospodarka Finlandii i Norwegii oraz porównywalnych gospodarek skandynawskich, więc pomysł, że zrobienie tego w ten sposób ochroni gospodarkę, jest fałszywy i błędny i nie jest poparty danymi.

Profesor McConkey ostrzega również, że Dublin może być zmuszony przejść na poziom 4, a nawet poziom 5 restrykcji, ponieważ liczba przypadków nadal rośnie.