POLONIA IRLANDIA

Eksperci w Irlandii nie wydali żadnego nowego zalecenia w sprawie przywrócenia usług gastronomicznych w pomieszczeniach.

Ustawa o przywróceniu usług gastronomicznych w pomieszczeniach została zatwierdzona przez obie izby parlamentu w Irlandii i czeka na podpis prezydenta. Według przepisów powinno się to stać w ciągu siedmiu dni od jej zatwierdzenia.

Nowe przepisy

Ustawa wzbudza wiele emocji, ponieważ zgodnie z nowymi przepisami usługi te będą dostępne wyłącznie dla klientów zaszczepionych bądź ozdrowieńców.

Minister ds. Szkolnictwa Wyższego, Simon Harris, poinformował, że eksperci z NPHET nie wydali żadnego nowego zalecenia w tej sprawie. W związku z tym rząd kontynuuje realizację planu.

Rada Ministrów podejmie ostateczną decyzję na posiedzeniu w środę 21 lipca. Niedługo potem spodziewane jest stwierdzenie ustawy przez prezydenta.

Pierwotnie przywrócenie usług gastronomicznych w pomieszczeniach miało nastąpić 5 lipca. Jednak średnia liczba przypadków wynosiła wówczas 300 dziennie. Rząd zdecydował się więc opóźnić ten etap znoszenia restrykcji o kilka tygodni.

W tym czasie przygotowano ustawodawstwo, zgodnie z którym przebywanie wewnątrz restauracji, kawiarni i pubów będzie możliwe tylko dla osób w pełni zaszczepionych lub osób, które wyleczyły się z Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Protesty na ulicach

Nowe przepisy wzbudzają duży sprzeciw w społeczeństwie. W zeszłym tygodniu na ulicach Dublina zorganizowano demonstracje. Protestujący wyrazili swój sprzeciw wobec kontrowersyjnej ustawy, którą nazwano dyskryminującą.

Tymczasem Taoiseach Micheál Martin powiedział do dziennikarzy w weekend, że rząd „poważnie rozważy” szerszy plan ponownego otwarcia. Wraz z przedstawicielami NPHET ma zostać omówiona kwestia otwarcia gastronomii w pomieszczeniach także dla osób niezaszczepionych.

Czytaj też: Coraz większy sprzeciw wobec systemu przepustek covidowych w Irlandii