POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

To kolejny etap przygotowań na wypadek pojawienia się koronawirusa w Irlandii.

Śmiertelnie niebezpieczny koronawirus przedostał się już do ponad 20 krajów świata. W piątek 31/01/2020 potwierdzono dwa takie przypadki w Wielkiej Brytanii.

Służby medyczne w Irlandii przyjęły strategię działania w razie podejrzenia koronawirusa i od wielu dni są postawione w stan najwyższej gotowości. Wynika to z decyzji WHO o zakwalifikowaniu epidemii koronawirusa jako stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Do tej pory nie potwierdzono żadnego przypadku koronawirusa w Irlandii, prawdopodobieństwo wystąpienia tego wirusa nadal określane jest jako „umiarkowane”. Mimo to wdrożono już odpowiednie procedury.

W przyszłym tygodniu lekarze rodzinni GP zostaną wyposażeni w odzież ochronną – kombinezony, maseczki i medyczne okulary. Ma im to zapewnić ochronę na wypadek pojawienia się koronawirusa w Irlandii.

Zalecenia dla mieszkańców Irlandii

Mieszkańcom Irlandii zaleca się rozsądne postępowanie w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Każda osoba, która czuje się chora lub podejrzewa, że może być zarażona koronawirusem, powinna pozostać w izolacji. Pomoże to zmniejszyć ryzyko transmisji wirusa.

Dodatkowo należy uważnie obserwować takie objawy jak: wysoka temperatura, kaszel, duszność. Aby wystąpiło podejrzenie zarażenia koronawirusem, pacjenci muszą też posiadać historię podróży z regionu Wuhan w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni. Podejrzenie może wystąpić także u osób, które miały kontakt z takimi pasażerami.

Wymienione symptomy mogą oznaczać zarażenie grypą i nie należy wpadać w panikę. Zaleca się, by w pierwszej kolejności uzyskać poradę lekarską przez telefon. Jeśli to konieczne, służby medyczne wdrożą odpowiednie procedury działania.

Czytaj też: Student z Chin w izolatce w Irlandii. Zaczyna brakować maseczek ochronnych

Najnowsze informacje: Koronawirus w Irlandii